Kamu Sağlık Net Bildirim

Yabancı Sağlık Sigortası

Diğer Sorularınız İçin

Uzmanlarımıza Ulaşın

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

DASK ne demek diye sorulduğu zaman bu soru şu şekilde yanıtlanabilir: kısaca DASK adıyla bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, deprem durumunda oluşabilecek bina yıkımı, patlama, yer kayması, yangın gibi afetlerin mülkünüzde bıraktığı hasarları tazmin edebilmeniz amacıyla düzenlenen bir sigortadır. Farklı teminat bedelleri karşılığında yararlanabileceğiniz DASK ne işe yarar sorusunun yanıtı ise (DASK açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu) poliçe seçenekleri dairenizi, bina kolonlarını, ortak kullanım alanlarını, merdivenleri, tavanları, tabanları ve bina sahanlıklarını güvence altına alıyor. Zorunlu bir sigorta türü olan DASK’ın düzenli olarak yenilenme şartı bulunuyor. Meskenlerinizi kiraya vermeniz, elektrik, su ve doğal gaz bağlatmanız için DASK poliçelerinizi düzenli bir şekilde güncellemeniz ve ödemelerini yapmanız gerekiyor. Zorunlu Deprem Sigortası’nın tavan değeri, devlet tarafından belirleniyor ve düzenli aralıklarla güncelleniyor. 

Nelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarı
Oranı
Müşteri
Memnuniyeti

Zorunlu Deprem Sigortası Size Ne Kazandırır?

Zorunlu deprem sigortası, deprem ve deprem kaynaklı risklere karşı maddi olarak güvence altına alınmanızı sağlar. DASK yani deprem sigortası sadece depremin konutunuza verdiği zararı değil, deprem kaynaklı diğer riskleri de güvence altına alır. Yani depremden kaynaklı olarak tsunami, yangın gibi durumlarla karşılaştığınızda zararınız zorunlu deprem sigortasınca karşılanmaktadır. Konutun oturulamaz hale gelmesi veyahut kısmi zarar görmesi durumunda zararın tazmini sağlanmaktadır. Bu sayede DASK sahibi olan kişilerin hayatlarına kaldığı yerden devam edebilmeleri amaçlanmaktadır. Zorunlu deprem sigortasının temel amacı da deprem kaynaklı oluşan sorunların, yıkıcı etkilerinden korunmaktır.

DASK poliçesi sigorta şirketleri ile hazırlanmaktadır. Depremden ötürü binanız yıkıldığında, deprem sonucunda maddi zararlar meydana geldiğinde zorunlu deprem sigortası teminatlarından yararlanmanız mümkündür. Aynı zamanda binada bulunan temellerin, merdivenlerin, koridor ve asansörlerin deprem sonucunda hasar alması da sigorta kapsamına alınmaktadır. Deprem kaynaklı olarak binanız hasar aldığı zaman poliçenizin içeriği oldukça önemlidir. Çünkü maddi hasarlar belirli limitlere bağlı olarak ödenmektedir. Deprem sırasında binada birden fazla alanın zarar görmesi mümkündür. Bu gibi bir durumda evinizin içinde değil çevresinde de hasar olması mümkündür. Zorunlu deprem sigortası sayesinde zararlar kapsam içerisindedir.

Depremin barındırdığı afetlerden kaynaklı olarak binanızda hasar meydana gelmiş de olabilir. Bu gibi konularda da zararınızın karşılanması söz konusudur. Zira zorunlu deprem sigortası avantajlarıyla öne çıkan sigortalardan biridir.

Zorunlu Deprem Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Deprem sigortasının yaptırılması halinde konutların depreme karşı güvence altına alınması sağlanmaktadır. Devletin depremden kaynaklı olan giderlerinin azalması ve gelecekte oluşacak hasar için fon oluşturulması amaçlanmaktadır. DASK sayesinde ülke içerisinde sağlıklı bir yapılaşmaya geçilmektedir. Diğer yandan toplumun sigorta bilincinin oluşmasında önemli bir rol üstlendiği bilinir.

Bilindiği üzere ülkemiz jeolojik açıdan, iklim karakterinden ötürü sıkça doğal afetlerle karşılaşmaktadır. Doğal afetlerin yol açtığı hasarlar da büyük oranda deprem kaynaklıdır. Depreme karşı zorunlu deprem sigortası yaptırmak da hasarın sonucunu güvence altına almanızı sağlar. Bu sayede çok daha rahat edebilme şansına sahip olursunuz. Yaşayacağınız mağduriyetin önlenmesinde önemli bir yeri vardır. Zorunlu deprem sigortasının ihtiyaca uygun olacak şekilde yapılması da mümkündür. Bu sayede yaşadığınız maddi kayıpların da kısa süre içerisinde telafi edilmesi söz konusudur.

Zorunlu Deprem Sigortası Neden Önemlidir?

Zorunlu deprem sigortasının sağladığı faydalar sanılandan çok daha fazladır. DASK ile beraber evinizde veyahut binanızda oluşan deprem hasarının azami tutarı karşılanmaktadır. Bu aşamada azami tutarın üzerine çıkılmadığı bilinir. Depremden kaynaklı olarak zarar gören kişilere tanzim sağlandığından günlük hayata dönmek çok daha kolay olur. Ayrıca zorunlu deprem sigortası teminat limitlerine bağlı olarak ödemeler yapılmaktadır. Kişilerin evlerine konut sigortası yaptırabilmesi için de deprem sigortasına sahip olması önemlidir. Kişi deprem sigortası öderken aslında depremzedelere destek olmuş olur. Bu da toplumun zor günlerde birbirlerine destek olmalarında önemli bir yere sahiptir.

Deprem sigortası zorunlu sigorta türlerinden biri olarak görülürken yasal bir zorunluluk barındırır. Deprem sigortası yaptırmamanın bazı yaptırımları bulunmaktadır. Afet Sigortaları Kanuna göre deprem sigortası olmayanların depremde bina zarar gördüğünde yardım alması mümkün değildir. Ayrıca kişinin konut kredisi almasına, evine elektrik, su ve doğal gaz bağlatmana da izin verilmez. Zorunlu deprem sigortası olmayan eve hiçbir hizmet bağlanmaz. Bu da aslında DASK sigortasının ne denli önemli olduğunu göstermek, sigortalı sayısını arttırmak için gereklidir. Diğer yandan DASK sigortası sadece evlerde değil mesken olarak inşa edilen tüm alanları kapsamaktadır.

Diğer Sigorta Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın

Sorularınız mı var?
Bize Ulaşın

Uzman Kadromuz Her Sorunuz ve Sorununuzla İlgilenmek İçin Sizi Bekliyor

Müşteri Destek Hattı

+90 850 305 37 75
+09 850 305 55 62

Müşteri Destek Maili

bilgi@kamusaglik.net

Merkez Ofis

Kızılırmak Mh. Dumlupınar Cd. No: 9A/202 Kat:6
YDA Center Söğütözü Çankaya/ANKARA

Eskişehir Ofis

Akarbaşı Mah. M.Kemal Atatürk Cad. no:49/A
Vişnelik / ESKİŞEHİR