Kamu Sağlık Net Bildirim Online İşlemler

Yabancı Sağlık Sigortası

Diğer Sorularınız İçin

Uzmanlarımıza Ulaşın

Ticari ve Kurumsal Sigorta Nedir?

Ticari sigorta, işletmelerin veya şirketlerin risklerine karşı korunması için satın aldıkları bir sigorta türüdür. İşletmelerin faaliyetlerinde ortaya çıkabilecek birçok riski kapsayabilir, örneğin yangın, hırsızlık, doğal afetler, iş kazaları, hukuki sorumluluk, ürün sorumluluğu, yönetici sorumluluğu vb. Ticari sigorta, işletmelerin finansal güvenliğini sağlamak ve potansiyel kayıpları minimize etmek için önemlidir.

Nelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarı
Oranı
Müşteri
Memnuniyeti

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Size Ne Kazandırır?

Hekim mesleki sorumluluk sigortası olarak da isimlendirilen Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, hekimlerin mesleklerine dair uygulamaları içerisinde meydana gelen istem dışı davranışları, hataları nedeniyle oluşan zararları karşılamaktadır. Hekim mesleki sorumluluk sigortasıyla beraber ihmal veyahut hatadan kaynaklı olarak hastanın yaralanması, sağlığının kötüye gitmesi ve vefat etmesi hainde ortaya çıkacak olan tazminat taleplerini kapsamaktadır. Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası şartları bulunmaktadır. Bu şartlar içerisinde oluşabilecek her olay için azami bir ödeme tutarı verilmektedir. Aynı şekilde hekim sorumluluk sigortası için de ödemeniz gereken maksimim tutar bulunmaktadır.

Hekim mesleki sorumluluk sigortası içerisinde prim bedelinin peşin olarak ödenmesi gerekir. Sigorta poliçesinin teminatları sadece Türkiye Cumhuriyetinde geçerliliği bilinmektedir. Yurt dışında yaşanan faaliyetler için de özel şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar var olan poliçe içerisine ek olarak alınabilmektedir. Sigorta poliçesinin teminatları içerisinde yaşanan hasar durumlarının, tazminat taleplerinin karşılanması yer almaktadır. Olay sözleşme başlangıcından önce on yıl içerisinde veyahut sözleşme mevcutken gerçekleşmesi gerekmektedir. Hekim mesleki sorumluluk sigortasından yararlanılabilmek için poliçe içerisinde verilen sürenin 30 Temmuz 2009 yılından önce başlamaması gerekmektedir.

Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası Kimler Kapsar?

Hekim mesleki sorumluluk sigortası yaptırabilen kişiler içerisinde genel olarak hekimler bulunmaktadır. Diş hekimleri, serbest çalışan hekimler, tıpta uzmanlık mevzuatında uzman olan hekimler yer alır. Aynı zamanda kamuya bağlı ya da özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimleri kapsamaktadır.

Hekim mesleki sorumluluk sigortasını sorgulama amacıyla E-devlet platformu içerisinden giriş yapabilirsiniz. Bunun için hekim mesleki sorumluluk sigortasının sorgulama sayfasına TC kimlik numarası ve E-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Sorgulama işlemleriniz de bu aşamada oldukça kolay bir şekilde devam edebilmektedir.

Hekim sorumluluk sigortası içerisinde bulunan teminatlar, sağlık hizmetinin topluma karşı daha verimli olması ve etkin bir şekilde sunulması için kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Bu aşamada sigortacı kişilerden olabildiği gibi sigortalı kişinin bazı yükümlülüklerinin olduğu bilinmektedir. Sigorta şirketinin var olan yükümlülükleri içerisinde Sigortalının mesleki sırlarını saklamak yer almaktadır. Sigortalı sözleşmelere ilişkin doğru bilgilerin verilmesi önemlidir. Aynı zamanda yükümlülükler içerisinde mesleki sırların saklanması ve sigorta bedelini ödemek yer almaktadır.

Sigortalının yükümlülükleri içerisinde de olayın aydınlanmasına yardımcı olma, sigorta sözleşmesinin kurulumunda beyan yükümlülüğü, sigorta primlerini düzenli şekilde ödeme, zararı en aza indirme, azaltma, sulh sözleşmesinden kaçınmak gibi detaylar bulunmaktadır.

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Zorunlu mudur?

Sorumluluk sigortası türleri içerisinde hekim mesleki sorumluluk sigortası, zorunlu bir sigorta türüdür. Bu sigorta türü uygulanmadığı zaman para cezası ödenmesi gerekebilmektedir. Bundan ötürü sağlık alanında görev alırken hangi branşta olduğunuz fark etmeden hekim mesleki sorumluluk sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası Teminat Dışı Haller Nelerdir?

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası içerisinde teminatın dışında kalan bazı hallerin olduğu bilinmektedir. Bu durumları belirli şekillerde sıralayabilmek mümkündür. Hekim sorumluluk sigortası için örnek verilebilir.

  • Hukuki ve etik kurallar içerisinde tespiti yapılan mesleki faaliyetlerin dışında kalan eylemlerden kaynaklı talepler teminat dışındadır.
  • Adli, idari para cezaları dâhil olacak şekilde her türlü cezai şart ve ceza, teminatın dışında tutulur.
  • Tıbbi mesleki faaliyetlere bağlı olarak yapılanlar haricindeki her türlü deney teminatın dışında yer almaktadır.
  • Hekimin insani görevini yerine getirmesinin haricinde olan sorumluluk dışı faaliyetleri teminat dışında bulunmaktadır.

 

 

 

 

Diğer Sigorta Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın

Sorularınız mı var?
Bize Ulaşın

Uzman Kadromuz Her Sorunuz ve Sorununuzla İlgilenmek İçin Sizi Bekliyor

Müşteri Destek Hattı

+90 850 305 37 75
+09 850 305 55 62

Müşteri Destek Maili

bilgi@kamusaglik.net

Merkez Ofis

Kızılırmak Mh. Dumlupınar Cd. No: 9A/202 Kat:6
YDA Center Söğütözü Çankaya/ANKARA

Eskişehir Ofis

Akarbaşı Mah. M.Kemal Atatürk Cad. no:49/A
Vişnelik / ESKİŞEHİR