Kamu Sağlık Net Bildirim Online İşlemler

Yabancı Sağlık Sigortası

Diğer Sorularınız İçin

Uzmanlarımıza Ulaşın

Ticari ve Kurumsal Sigorta Nedir?

Ticari sigorta, işletmelerin veya şirketlerin risklerine karşı korunması için satın aldıkları bir sigorta türüdür. İşletmelerin faaliyetlerinde ortaya çıkabilecek birçok riski kapsayabilir, örneğin yangın, hırsızlık, doğal afetler, iş kazaları, hukuki sorumluluk, ürün sorumluluğu, yönetici sorumluluğu vb. Ticari sigorta, işletmelerin finansal güvenliğini sağlamak ve potansiyel kayıpları minimize etmek için önemlidir.

Nelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarı
Oranı
Müşteri
Memnuniyeti

Tehlike Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası Size Ne Kazandırır?

Tehlikeli madde ve tehlikeli atık sigortası yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı olan maddelerin üretilmesi, depolanması, nakli ve satılması ile ilgili noktalarda üçüncü kişilerin alacağı zararın karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Hem maddi hem de bedeni sigorta türünün karşılanması noktasında önemli bir sigorta olarak yorumlanmaktadır. Kusur şartı olmayan bu sigorta türü, genel şartlarına uygun olarak hizmet alınan bir sigortadır. Tehlikeli Maddeler ve Atık Mali Sorumluluk Sigortası kapsamında poliçe içerisinde yazılı olan limitlere bağlı olarak zararın karşılanması söz konusudur. Sigortanın vefat, sürekli sakatlık, tedavi sürecinde ortaya çıkan masraflar ve maddi olarak oluşan zararlar için bir güvence olacağı bilinmektedir. Bu sayede pek çok aşamada oluşabilecek zararların güvence altında tutulduğu söylenebilmektedir.

Tehlike Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası Kapsamında Neler Yer Alır?

Tehlike Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası içerisinde yer alan bazı tehlikeli maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerle oluşan maddi ve bedensel zararların teminatı sigorta şirketiniz tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca bu aşamada dikkat edilmesi gereken diğer tüm detaylara da önem verilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketinizle hazırlayacağınız poliçe içeriğini bilmeniz sizin açınızdan çok daha doğru olacaktır. Sigorta şirketinin içerisinde bulunan tehlikeli maddelere örnek vermemiz de mümkündür. Bunlar;

  • Patlayıcı madde,
  • Kimyevi gübre, boya,
  • Petrol, petrol ürünleri,
  • Sentetik benzin gibi diğer kimyevi maddeler,
  • Aydınlatma fişekleri, işaret fişekleri, havai fişek, çocuk tabanca mantarı,
  • Sıvılaştırılmış petrol, hava gazı, gaz, doğal gaz,
  • Perakende satılanlar haricindeki alkol, ispirto, kibrit,
  • 2872 Çevre Kanunu kapsamında bulunan tehlikeli kimyasallar,
  • 2872 kapsamında bulunan tehlikeli atılar olarak sıralanabilmektedir.

Tehlike Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası Zorunlu mudur?

Zorunlu sigorta çeşitlerinden birisi de Tehlike Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası olarak bilinmektedir. Yanıcı, parlayıcı maddelerin üretilmesi, depolanması, satışı gibi işlemlerle ilgilenenlerin bu süreç içerisinde yaşayacağı sorunları baz alır. Oluşabilecek olayların sonucunda kusurlu olup olmasına bakılmaksızın üçüncü kişilerin karşılaşacağı zararların sorumlulukları sigorta şirketiniz tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu aşamada poliçe içerisinde yazılı olan limitlerin dikkate alındığı bilinmektedir. Tehlike Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası teminatlara bağlı olarak uygulanmaktadır.

Sigortanın bulunduğu bir işyeri içerisinde gaz kaçağı, tüpün patlaması, yangın oluşması gibi durumlarda var olan zarar sorumluluk sigortası kapsamınca karşılanmaktadır. Bu sigorta içerisinde tabii veyahut sentetik olan yanıcı, patlayıcı, parlayıcı olan maddelerin üretilmesi, taşınması ve depolanması gibi işlemlerde olası sorunların, zararların sorumlulukları teminat altına alınmaktadır. Böylece sorumluluk sigortasıyla beraber poliçede yer alan yazılı limitlere bağlı olarak zararınızı en aza indirebilmeniz mümkündür.

Petrol, petrol ürünü satan işyerlerinin, kimyevi madde kullanan veyahut satan firmaların bu sigorta türünden faydalanmaları mümkündür. Aynı zamanda patlayıcı madde satan, üreten firmaların ve tehlikeli atıl oluşturan firmaların da bu sigorta sayesinde pek çok sorundan kurtulduğu bilinmektedir.

Tehlike Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resmi gazetede yayımlanan Zorunlu sigorta takibine ilişkin yönetmelik ile beraber Tehlike Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası yapmak zorunlu tutulmuştur. Bu sigortanın yaptırılması, yenilenmesi konusunda faaliyetler takip edilmektedir. İlgili takip Sigorta Bilgi Merkezi tarafınca sürdürülmektedir. İşyerlerinin poliçe vadesinin sona ermesinden itibaren söz konusu poliçesini yenilemesi ile ilgili uyarılar yapılmaktadır. Süre otuz gün öncesi olarak bilinmektedir. Yani sigorta süreniz dolmadan sigortanızı yenilemeniz beklenmektedir.

İlgili poliçe süresinin takiplerinin yapılması ve sürenin güncellemelerinin yapılması da büyük bir önem arz etmektedir. Mesleki faaliyetlerden dolayı oluşabilecek kazalardan ötürü üçüncü şahısların alacağı zararlar, zorunlu Tehlike Madde ve Tehlikeli Atık Sigortası ile güvence altına alınmaktadır.

Diğer Sigorta Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın

Sorularınız mı var?
Bize Ulaşın

Uzman Kadromuz Her Sorunuz ve Sorununuzla İlgilenmek İçin Sizi Bekliyor

Müşteri Destek Hattı

+90 850 305 37 75
+09 850 305 55 62

Müşteri Destek Maili

bilgi@kamusaglik.net

Merkez Ofis

Kızılırmak Mh. Dumlupınar Cd. No: 9A/202 Kat:6
YDA Center Söğütözü Çankaya/ANKARA

Eskişehir Ofis

Akarbaşı Mah. M.Kemal Atatürk Cad. no:49/A
Vişnelik / ESKİŞEHİR