Kamu Sağlık Net Bildirim

Yabancı Sağlık Sigortası

Diğer Sorularınız İçin

Uzmanlarımıza Ulaşın

Sorumluluk Sigortası Nedir?

Sorumluluk sigortaları, bir kişinin başka bir kişiye veya kuruma karşı yasal sorumluluğunu teminat altına alan sigortalar olarak tanımlanabilir. Bu sigortalar, kişisel veya ticari faaliyetlerden kaynaklanan kazaların, hasarların ve hataların maddi sonuçlarından kaynaklanan riskleri yönetmek için kullanılır00

Nelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarı
Oranı
Müşteri
Memnuniyeti

Sorumluluk Sigortası Size Ne Kazandırır?

Sorumluluk sigortası, sigortalı kişinin sorumluluğunda olan yerlerde meydana gelmiş olan zarara bağlı tazminat taleplerini karşılayan bir sigorta türü olarak bilinmektedir. Sigortalı kişiyi olduğu gibi aile bireylerini ve çalışanları da olası dikkatsizlik durumlarından korumaktadır. Hem bedensel hem de maddi zararların güvence altına alınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çeşitleri birbirinden farklı olarak bilinen sorumluluk sigortasının içeriği de poliçe kapsamına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sorumluluk sigortası iki farklı başlık altında incelenmektedir. Hem zorunlu hem de isteğe bağlı sigorta olarak değerlendirilmektedir.

Sorumluluk Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Sorumluluk sigortasının birden fazla seçeneğe ayrıldığı bilinmektedir. Bizler de yazımız içerisinde bu sigorta türünü şu şekilde sıraladık:

 • Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Deniz Yolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası,
 • TÜPGAZ Zorunlu Sorumluluk Sigortası,
 • Tehlikeli Maddeler ve Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Mesleki Sorumluluk Sigortası,
 • Zorunlu Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Çevre Kirliliği Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Ürün Sorumluluk Sigortası,
 • İşveren Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Üçüncü Şahıs Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Vale Sorumluluk Sigortası,
 • Ürün Geri Çağırma Sorumluluk Sigortası,
 • Asansör Kazalarında Üçüncü Kişilere Karşı Sorumluluk Sigortası.

Sorumluluk Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Pek çok konuda büyük bir önem taşıyan sorumluluk sigortaları, sigortalı kişinin sorumluluğu kapsamında olan ve tazmini gereken sigorta türlerinden biridir. Sorumluluk sigortalarıyla ilgili araştırma yapmak istediğiniz zaman da kendi ihtiyaç duyduğunuz kategoriye göre araştırma yapmanız gerekmektedir. Yani mühendisler, hekimler, avukatlar ve çok daha fazlası, kendi faaliyetlerine bağlı olarak mesleki sorumluluk sigortasından yararlanabilmektedir. Gerek hizmet verilen kişilere, gerek üçüncü şahıslara gerekse çevreye karşı yerine getirilmesi gereken sorumlulukları baz alan bir sigorta türü olarak yorumlanmaktadır.

Üçüncü şahıs sorumluluk sigortasında, gerçek kişilerin kendilerinin ya da çalışanlarının üçüncü şahıslara verebilecekleri zararları teminat altına almaktadır. Bu sayede hem bedensel hem de maddi zararlar sonucunda yüklü tazminat ödemeleri yapmaktan korunmuş olursunuz. Önemli bir sigorta türü olmasının yanında bu sigorta türlerinden yararlanırken poliçe içeriğinin ihtiyaç ve beklentilerinize uygun olarak karşılandığından emin olmalısınız. Olası masrafların karşılanması, teminat limitlerinin karşılanması gibi pek çok unsuru barındırmaktadır. Poliçe içerisinde belirlenen limitler de yapısal ve faaliyetlere bağlı olarak belirlenmektedir. Bu konuda özellikle olası risk unsurlarının göz önünde tutulduğunu söylemek mümkündür.

Pek çok konuya ve çalışma sahasına uygun olarak sorumluluk sigortalarından yararlanabilmektedir. İşveren sorumluluk sigortası da bunlardan biri olarak bilinmektedir. Genel olarak işyerinde meydana gelen iş kazalarının sonucunda işçi ya da diğer hak sahipleri, işverenden bazı taleplerde bulunabiliyor. Bu sigorta türüyle beraber poliçe içerisinde yazılı olan limitlere bağlı olarak yükünüz hafifletiliyor. Yapılması gereken ödemeleri sigorta şirketiniz sizin yerinize üstleniş oluyor. Aynı şekilde ürün sorumluluk sigortası, mesleki sorumluluk sigortası ve daha birçok sigorta çeşidi için bu yorumu yapmak mümkün. Aklınıza takılı olan diğer tüm detayları öğrenebilmek adına da bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sorumluluk Sigortasından Nasıl Yararlanılır?

Sorumluluk sigortası türlerinden yararlanmanız için sigorta şirketine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Sigorta şirketinizin sizlere sunduğu poliçe seçenekleri arasından bir tercihte bulunuyor olmanız önemlidir. Sigorta şirketinizin düzenleyeceği poliçeyi inceleyip imzaladıktan sonra sigortadan yararlanmaya başlamış olursunuz. Ancak anlaşılan ödeme planına sadık kalmanız bu noktada önemli bir husus olarak görülmektedir. Sigorta kapsamında değerlendirilen olumsuz durumların oluşmasından ve bu aşamadaki yasal sorumluluklarınızdan haberdar olmalısınız.

 

 

Diğer Sigorta Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın

Sorularınız mı var?
Bize Ulaşın

Uzman Kadromuz Her Sorunuz ve Sorununuzla İlgilenmek İçin Sizi Bekliyor

Müşteri Destek Hattı

+90 850 305 37 75
+09 850 305 55 62

Müşteri Destek Maili

bilgi@kamusaglik.net

Merkez Ofis

Kızılırmak Mh. Dumlupınar Cd. No: 9A/202 Kat:6
YDA Center Söğütözü Çankaya/ANKARA

Eskişehir Ofis

Akarbaşı Mah. M.Kemal Atatürk Cad. no:49/A
Vişnelik / ESKİŞEHİR