Kamu Sağlık Net Bildirim Online İşlemler

Yabancı Sağlık Sigortası

Diğer Sorularınız İçin

Uzmanlarımıza Ulaşın

Ticari ve Kurumsal Sigorta Nedir?

Ticari sigorta, işletmelerin veya şirketlerin risklerine karşı korunması için satın aldıkları bir sigorta türüdür. İşletmelerin faaliyetlerinde ortaya çıkabilecek birçok riski kapsayabilir, örneğin yangın, hırsızlık, doğal afetler, iş kazaları, hukuki sorumluluk, ürün sorumluluğu, yönetici sorumluluğu vb. Ticari sigorta, işletmelerin finansal güvenliğini sağlamak ve potansiyel kayıpları minimize etmek için önemlidir.

Nelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarı
Oranı
Müşteri
Memnuniyeti

Mali Sorumluluk Sigortası Size Ne Kazandırır?

Serbest mali müşavir, yeminli mali müşavir ve bağımsız denetçiler mesleki sorumluluk sigortası, sigortalı olan kişinin sözleşme şartlarına uygun olarak poliçede yer alan mesleki faaliyetleri yerine getirirken neden olduğu zararın karşılanmasını sağlar. Tazminat tutarı kadar olan zararın karşılanması sayesinde bütçenizi aşan ödemeler yapmak zorunda kalmazsınız. Oluşan hasardan ötürü yargılanırken yargılanma giderleri, sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Aynı zamanda avukatlık ücretlerinden, SSK primine kadar mali sorumluluk sigortası kapsamında ödenmeye devam etmektedir. Gecikme zammı, vergi cezası gibi pek çok sürecin de bu şekilde devam edeceğini söylemek mümkündür. Bu süreç beş yıl geçerli olarak uygulanmaktadır. Tarafların anlaşması halinde sürenin uzatılması gibi bir durum söz konusudur.

Yeminli mali müşavirlerin meslek faaliyetlerini yerine getirirken hatalı davranışlarda bulunmaları gibi bir ihtimal bulunmaktadır. Oluşacak hatalardan ve kusurlu faaliyetlerden ötürü hizmet verdikleri mükelleflerine gelecek pek çok seçenek bulunmaktadır. Resmi kurumlarca kesilen idari para cezaları sigorta poliçesi içerisinde teminat altına alınmaktadır. Aynı zamanda özel usulsüzlük cezaları da teminatlar içerisinde yer almaktadır. Sigortalı kişinin meslek faaliyetleri içerisinde yaptığı hatadan ötürü oluşan sorumluluktan ötürü ödemesi gereken vergiler, vergi cezaları ve sosyal sigorta primleri sigortanızla beraber teminat altında tutulur. Sigorta poliçesinin düzenlenmesinden beş yıl öncesine kadar ya da sigorta poliçesinin yürürlükte olduğu zamanlarda oluşan tazminat talepleri de teminat altında tutulmaktadır.

Mali Sorumluluk Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Mali sorumluluk sigortası sayesinde mesleğinizin gerekliliklerini yerine getirirken kendinizi güvence altına almış olursunuz. İstemeden oluşan durumlar ve hatalı davranışlar sonucunda üçüncü kişilerin zarar görmesi mümkündür. Hem bedenen hem de manevi açıdan oluşan zararın karşılanması konusunda da sigortanızdan yararlanabilirsiniz. Mali sorumluluk sigortasıyla beraber bu konuda oluşacak zararlardan korunma şansına sahip olursunuz. Aynı zamanda mesleki sorumluluk sigortalarının her birinde olduğu gibi mali sorumluluk sigortaları da yasalar önünde zorunlu tutulmaktadır. Mali müşavirlerin bu sigortadan yararlanmaları kanunlara göre zorunludur. Çünkü oluşan üçüncü kişi zararlarının önlenmesi önemli hususlardan biri olarak değerlendirilmektedir.

Mali Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsamaktadır?

Mali sorumluluk sigortasının içerisinde yer alan bazı durumların olduğu bilinmektedir. Bu durumların içerisinde görevi yanlış kullanma, hata yapma gibi pek çok detaya yer verilmektedir. Bunları detaylandırmak gerekirse de;

  • Görevin ihmal sonucunda aksatılması,
  • Gizliliğin ihlal edilmesi,
  • Beyanın yanıltıcı şekilde verilmesi,
  • Yanlış beyanda bulunmak,
  • Mesleki hizmetlerin yerine getirilmemesi gibi seçenekleri sıralamak mümkündür.

Sıralanan seçenekler içerisinde savunma masrafları da yer almaktadır. Mali sorumluluk sigortasında mahkeme masrafları, avukatlık ücretleri sigorta poliçeniz içerisindedir. Mahkemeye katılma masrafları gibi günlük masraflar da gerekli durumlarda karşılanmaktadır. Manevi tazminat taleplerinde de mali sorumluluk sigortanız devreye girmektedir. Hareketten ötürü istenilen tazminatlar sigorta şirketinizce karşılanabilmektedir. Elbette tüm bu detayların sigorta poliçenize uygun olarak sürdürüldüğü bilinen noktalardandır.

Mali Sorumluluk Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Mali sorumluluk sigortasıyla beraber kendi çalışmalarınızı güvence altına alabilirsiniz. Mesleğinizi icra ederken istemeden oluşan davranışlar için zarar görülmesini engelleyebilirsiniz. Oluşan hem maddi hem de manevi zararların karşılanmasında sigorta şirketinizden destek almış olursunuz. Mali sorumluluk sigortası sayesinde bu zararların ortadan kalkması söz konusudur. Mesleki açıdan hasarlı olunan durumlarda varlığı oldukça faydalı olan sigortalardan biridir. Genel olarak miktarı düşük tutulmuş olsa da risklerin güvence altına alınmasında etkisi vardır. Sigorta şirketinizin sorumluluğu primlerinizin düzenli bir şekilde ödenmesiyle başlamaktadır. Aksi takdirde bu faydalardan yararlanamazsınız. Detayları net bir şekilde öğrenmeniz ve poliçe içeriğini eksiksiz bir şekilde kontrol etmeniz de atlanmaması gereken durumlar içerisindedir.

 

Diğer Sigorta Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın

Sorularınız mı var?
Bize Ulaşın

Uzman Kadromuz Her Sorunuz ve Sorununuzla İlgilenmek İçin Sizi Bekliyor

Müşteri Destek Hattı

+90 850 305 37 75
+09 850 305 55 62

Müşteri Destek Maili

bilgi@kamusaglik.net

Merkez Ofis

Kızılırmak Mh. Dumlupınar Cd. No: 9A/202 Kat:6
YDA Center Söğütözü Çankaya/ANKARA

Eskişehir Ofis

Akarbaşı Mah. M.Kemal Atatürk Cad. no:49/A
Vişnelik / ESKİŞEHİR