Dropdown Menu

Yabancı Sağlık Sigortası

Diğer Sorularınız İçin

Uzmanlarımıza Ulaşın

Ticari ve Kurumsal Sigorta Nedir?

Ticari sigorta, işletmelerin veya şirketlerin risklerine karşı korunması için satın aldıkları bir sigorta türüdür. İşletmelerin faaliyetlerinde ortaya çıkabilecek birçok riski kapsayabilir, örneğin yangın, hırsızlık, doğal afetler, iş kazaları, hukuki sorumluluk, ürün sorumluluğu, yönetici sorumluluğu vb. Ticari sigorta, işletmelerin finansal güvenliğini sağlamak ve potansiyel kayıpları minimize etmek için önemlidir.

Nelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarı
Oranı
Müşteri
Memnuniyeti

Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası Size Ne Kazandırır?

Özel güvenlik şirketlerinin çalışan her bir özel güvenlik görevlisi amacıyla mali sorumluluk sigortası yaptırması gerekmektedir. Mali sorumluluk sigortası özel güvenlik görevlilerinin, görevlerini icra ederken üçüncü kişilere zarar vermeleri durumunda destek alınacak sigorta türüdür. Oluşacak zararın poliçe içerisinde var olan tutarlarla beraber güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Özel güvenlik mali sorumluluk sigortası ölümü, sakatlığı, tedavi giderlerini ve maddi zararları teminat altına almaktadır.

Yani aslında özel güvenlik şirketinin bir personeli, görevini yerine getirirken kaçan şahsın peşine takılmış olabilir. Bunun için park halinde duran bir araca zarar vermiş de olabilir. Böyle durumlarda güvenlik personelinin üçüncü kişilere ve eşyalara verdiği zararlar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Fakat bu aşamada önemli olan nokta görevin yerine getirilmesiyle alakası olmayan durumların, hareketlerin poliçe kapsamına alınması söz konusu değildir. Vardiyalı olarak nöbet tutan iki özel güvenlik görevlisinin kendi aralarında nöbet tutarken kavga etmeleri mümkündür. Böyle bir durumda etrafa verilen zarar özel güvenlik mali sorumluluk sigortası dışında kalmaktadır. Sigorta şirketinden zararın karşılanması talebinde bulunulduğunda bu talep reddedilmektedir.

Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortasını Kimler Yapar?

Özel güvenlik mali sorumluluk sigortası yaptırmak zorunda olan kişi, özel güvenlik hizmetleri için faaliyet göstermek üzere izin almış olan kişilerdir. Özel hukuk kişileri ve özel güvenlik şirketleri bu aşamada örnek olarak gösterilebilmektedir. Özel güvenlik şirketleri, özel hukuk kişileri kaza sigortası kapsamında ruhsatı bulunan şirketlerden ve mali sorumluluk sigortası hazırlayabilen sigorta şirketlerinden destek alabilirler. Sizler bu aşamada en doğru bilgi akışıyla buluşmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi sahibi olabilmek adına var olan bilgilerimizden de yararlanabilirsiniz.

Özel güvenlik personellerinin özel güvenlik mali sorumluluk sigortası için Türkiye’de bulunan sigorta şirketlerinden destek almaları uygundur. Sigorta şirketlerinden birini seçerek özel güvenlik şirketinin ilk özel güvenlik görevlisinin işe başladığı tarihten itibaren bu sigortadan yararlanması önemli bir noktadır. Ayrıca özel güvenlik görevlisinin işe başlama tarihinden on beş gün geçene kadar özel güvenlik bilgi otomasyon sistemine bildirilmesi önemli bir husustur. Düzenlenen özel güvenlik görevlisinin çalışmaya devam ettiği süre boyunca sigortanın da geçerli olması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası Zorunlu mu?

Özel güvenlik mali sorumluluk sigortası zorunlu bir sigorta türüdür. Özel güvenlik şirketlerine bağlı olarak göreve başlayan her çalışan için ayrı ayrı yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca özel güvenlik şirketlinin mali sorumluluk sigortası olmadan hizmet vermesi halinde adli para cezası verilmektedir. Özel güvenlik şirketlerine, çalışan her personel için ayrı ayrı olacak şekilde ceza verildiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Özel güvenlik mali sorumluluk sigortası yaptıran kişilerin, şirketlerin sorumlu olduğu hallerde zararın engellenmesi amaçlanmaktadır. Kişi bu aşamada zararda oluşunu engellemek amacıyla özenli davrandığını kanıtlayabilirse o zaman karşılaştığı sorumluluktan kurtulabilmesi mümkündür. Aynı zamanda olası zararın engellenebilmesinin mümkün olması ispat edilmelidir. Bu şekilde sigorta işlemini yaptıracak olan kişinin yükümlülükten kurtulması söz konusudur. Tüm bunlara ek olarak zarara neden olan olayın gerçekleşmesine neden olan kişinin ihmali de katılarak kusur oranı hesaplanmaktadır. İlgili tazminat tutarı için indirim yapılabilmesi de söz konusudur.

Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası Kapsamı Dışında Kalan Haller Nelerdir?

Özel güvenlik mali sorumluluk sigortası kapsamında sigortayı yaptıran kişinin zararına bağlı olarak tazminat talebinde bulunması sigortanın dışında kalmaktadır. Aynı zamanda güvenlik görevlilerinin yetkilerini görevlerinin dışında kullanmalarında da tazminat talep edilemez. Savaş, istila, çarpışma, ayaklanma gibi nedenlerden ötürü de tazminat talebinde bulunulması söz konusu değildir. Dolaylı yollardan oluşan zararlar, nükleer yakıt olayı, manevi tazminat talepleri de bu seçenekler içerisinde yer almaktadır.

Diğer Sigorta Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın

Sorularınız mı var?
Bize Ulaşın

Uzman Kadromuz Her Sorunuz ve Sorununuzla İlgilenmek İçin Sizi Bekliyor

Müşteri Destek Hattı

+90 850 305 37 75
+09 850 305 55 62

Müşteri Destek Maili

bilgi@kamusaglik.net

Merkez Ofis

Kızılırmak Mh. Dumlupınar Cd. No: 9A/202 Kat:6
YDA Center Söğütözü Çankaya/ANKARA

Eskişehir Ofis

Akarbaşı Mah. M.Kemal Atatürk Cad. no:49/A
Vişnelik / ESKİŞEHİR