Dropdown Menu

Kamu Sağlık

Diğer Sorularınız İçin

Uzmanlarımıza Ulaşın

İnşaat All Risk Sigortası Nedir?

İnşaat All Risk Sigortası, inşaat sürecinde meydana gelebilecek risklere karşı koruma sağlayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta, inşaat sürecinde oluşabilecek hasarlar, kaza, yangın, sel, deprem, hırsızlık gibi beklenmeyen durumlara karşı maddi güvence sağlar.

İnşaat All Risk Sigortası genellikle birinci şahıs veya üçüncü şahıs poliçesi olarak sunulur. Birinci şahıs poliçesi, inşaat projesinde yer alan tüm malzemeleri, ekipmanları ve işçilik maliyetlerini kapsar. Üçüncü şahıs poliçesi ise inşaat sırasında üçüncü şahıslara verilebilecek zararları ve hatalı iş yapma nedeniyle doğabilecek tazminatları kapsar.

İnşaat All Risk Sigortası, inşaat sektöründe yer alan tüm paydaşlar için önemlidir. İnşaat firmaları, müteahhitler, mimarlar, mühendisler ve diğer işletmelerin çoğu, bu sigorta türünü kullanarak projelerindeki riskleri azaltabilir ve işlerini güvence altına alabilirler.

Nelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarı
Oranı
Müşteri
Memnuniyeti

İnşaat All Risk Sigortası

İnşaat çalışmaları büyük emeklerle başlatılıp son buluyor. Çalışmalar süresince inşaat işlerinde birden fazla riskin olduğu biliniyor. Bu risklere karşı önlem alınmış olması da olası olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. İnşaat çalışmaları içerisinde devreye girmesi gerekenlerden biri de elbette ki İnşaat All Risk Sigortası. İnşaat sigortası sayesinde inşaat faaliyetleri tamamlanana kadar olması zararlar ortadan kaldırılmış oluyor. Etkili bir mühendislik sigortası türü olmasının yanında içerisinde üç farklı poliçe düzenlenebildiği biliniyor.

Sadece bir yapının inşaat için sigorta yapılması mümkün. Bu sigorta için CAR yani Construction All Risk poliçesi düzenlenmektedir. Makine ve montaja yönelik olacak şekilde yapılan sigorta, Engineering All Risk poliçesi olarak geçmektedir. İnşaat faaliyetleri ve montaj çalışmalarının bir arada olduğu sigorta türü de CAR ve EAR poliçeleri bir bütün olarak düzenlenmektedir.

İnşaat Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Bilindiği üzere inşaat faaliyetleri sanılandan çok daha zor. Bu yüzden çalışmaların yapılması sayesinde poliçe içerisinde var olanları koruma altına almış olursunuz. İnşaat sigortası kapsamında poliçe içeriklerinin değişiklik göstermesi de mümkün olan durumlardan biridir. Sigorta çalışmaları içerisinde poliçeyi uygun olarak belirlemek, teminatları en doğru şekilde incelemek gerekmektedir. Bu kısımda genel olarak inşaat sigortası teminatlarının yerine getirilmesi de mümkündür. Genel olarak inşaat All Risk Sigortası teminatları da şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Yıldırım, infilak ve yangın.
  • Hırsızlık veyahut hırsızlığa teşebbüs.
  •  
  • Elektrik Hasarı.
  • Fırtına, su baskını, sel.
  • Hava taşıtlarından düşen parçalar.
  • İnsandan kaynaklı olan hasarlar.

İnşaat All Risk Sigortasının Ek Teminatları Nelerdir?

İnşaat sigortasının genel şartlarını yazımız içerisinde inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda inşaat faaliyetleri için yararlanılabilen ek faaliyetlerin olduğunu da unutmamalısınız. Poliçe içerisinde bulunan seçenekleri genişletebilirsiniz. Bu aşamada teminatlar içerisinde yer alan poliçe detaylarının farklılık göstermesi de mümkündür.

Ek teminatlar içerisinde üçüncü şahıs mali mesuliyet detayı bulunmaktadır. Bu teminat sayesinde inşaat çalışmaları sırasında üçüncü şahıslara olan zararların masrafları güvence altına alınır. Yani inşaat çalışmalarında şahısların hem bedensel hem de maddi zararları sizi etkilemez. Örneklendirmek gerekirse de bir kişi inşaattan düşen molozun altında kaldığında bazı masraflar doğar. Bu masraflara ilişkin olan ek teminatlarla masraflardan korunabilirsiniz.

İnşaatın tamamlanması sonucunda ortaya çıkan hasarlardan kaynaklı olan teminatlar bulunmaktadır. Bu teminatlar bakım evresi içerisinde yer alır. Müteahhidin sorumlu olduğu sorunlar için öne çıkan bir teminattır. İnşaat ve montaj işlerinde bulunan faaliyetler ve buna balı olarak gerçekleşen hasarlar poliçe içerisinde bulunmaktadır.

Normal şartlar altında inşaat sigortası içerisinde enkaz kaldırma sırasında oluşan hasarlar karşılanmaz. Ancak ek teminatlardan yararlanarak oluşabilecek masrafları da güvence altına almış olursunuz. Yalnızca enkaz süresinde değil, terör olayları, grevler ve halk hareketlenmelerinde de ek prim ödemeleri ile var olan fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Bu da olası durumlara karşı kendinizi koruma altına almanız anlamına gelmektedir.

Çalışmalar sırasında kullanılan geçici şantiye ekipmanları ve tesisi için de sigorta teminatlarını kullanabilirsiniz. Ek teminatlar sayesinde iskele, kalıp ve benzeri ekipmanların hasarının karşılanması mümkündür. İş makineleri içerisinde bulunan vinçler, dozerler de iş makinelerinde meydana gelen hasarı karşılar. Bu teminatla beraber olası bir deprem, yangın gibi durumları güvence altına almış olursunuz.

İnşaat All Risk Sigortası Teminat Dışı Durumlar Nelerdir?

İnşaat sigortası kapsamında olmayan, teminatın dışında kalan bazı durumların olduğu bilinir. Bu durumların gerçekleşmesi halinde teminattan yararlanılamaz. Bu durumlara örnek vermek gerekirse de arsa sahibinin topraktan daire satın alanlara cezai şart uygulamasına engel olunamaz. İnşaatın gecikmesi durumunda inşaat sigortası zararı karşılamaz. İnşaat faaliyetlerinin duraksaması, ticari itibar kaybının yaşanması gibi durumlar da bu liste içerisinde yer almaktadır.

 

Diğer Sigorta Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın

Sorularınız mı var?
Bize Ulaşın

Uzman Kadromuz Her Sorunuz ve Sorununuzla İlgilenmek İçin Sizi Bekliyor

Müşteri Destek Hattı

+90 850 305 37 75
+09 850 305 55 62

Müşteri Destek Maili

bilgi@kamusaglik.net

Merkez Ofis

Kızılırmak Mh. Dumlupınar Cd. No: 9A/202 Kat:6
YDA Center Söğütözü Çankaya/ANKARA

Eskişehir Ofis

Akarbaşı Mah. M.Kemal Atatürk Cad. no:49/A
Vişnelik / ESKİŞEHİR