Kamu Sağlık Net Bildirim

Diğer Sorularınız İçin

Uzmanlarımıza Ulaşın

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK anlaşmalı özel hastanelerde sadece devlet tarafından alınan 15 TL ek ücret (katkı payı) ödeyerek tedavi olmanızı sağlayan bir sigorta türüdür. TSS, yatarak ve ayakta tedavi teminatlı ve sadece yatarak teminatlı olarak iki farklı poliçe sunar.

Neden Tamamlayıcı Sağlık Sigortası?

 

 • Sağlığınızla ilgili ihtiyaçlarınızda anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından hizmet alıyorsanız,
 • Bütçenize uygun ödemeler ile özel sağlık sigortası sahibi olmak istiyorsanız,
 • Sizin ve sevdiklerinizin ihtiyaç anında yüksek standartlarda sağlık hizmeti alabilmesini mümkün kılmak istiyorsanız,
 • Poliçenizi, sağlık sigortacılığında uzman bir sigorta şirketinden yaptırmayı tercih ediyorsanız,

Tss Sigorta’dan “ Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” sahibi olmanın şimdi tam zamanı..

 

 

Ek Teminat Satın Alarak Nelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarı
Oranı
Müşteri
Memnuniyeti

Tamamlayıcı sağlık sigortası ne işe yarar gibi sorular, TSS yaptırmak isteyenlerin merak ettiği konu başlıklarından biridir. Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmak isteyenlerin karşısına çıkacağı avantajlar da birden fazladır.

Kişi tamamlayıcı sağlık sigortası kullanmaya başladığından itibaren özel hastanelerin bünyesinde ücretsiz bir şekilde sağlık hizmeti alabilmektedir. Özel sağlık sigortaları, genellikle özel hastanelerin ayakta tedavi masraflarının %80 oranını karşılamaktadır. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası, özel hastane bünyesinde tedavi giderlerinizin tamamını karşılamaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sigortanızın başlangıç tarihinden itibaren oluşan hastalıklarınıza ait olan tüm muayene, tetik ve tedavi işlemlerinin giderlerini karşılamaktadır. Bu da tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde SGK’nın karşıladığı sağlık hizmetleri ücretleri sonrasında kalan kısmın sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Yani aradaki ücretin sigortalılara yansıtılmıyor oluşu anlamına gelmektedir. Yalnızca on beş lira değerinde olan katılım payı ödenerek fark ücreti dahi ödemeden özel hastanelerden yararlanmanız mümkündür.

Kişilerin özel sağlık sigortası yaptıracak maddi durumu olmadığı zamanlarda çok daha uygun fiyatlarla yüksek kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlar. Ayrıca yaşanılan ciddi sağlık problemleri halinde kişilere maddi bir destek gibidir. Gerçek kişinin boyunu aşan masraflarla uğraşmasının önüne geçer. Bu sayede moralinizi yüksek tutup iyileşme sürecinize daha rahat bir şekilde odaklanabilirsiniz.

Özel sağlık sigortasında da olduğu gibi işverenseniz o zaman gelir vergisi indirimlerinden faydalanmanız mümkündür. Kişi tamamlayıcı sağlık sigortasıyla anlaşmalı olan özel hastanelerde SGK fark ücreti dahi ödemeden muayene olabilir. Muayene, tahlil ve tetkiklerinizi yaptırabilir, yatarak ve ayakta tedavi süreçlerinde sigortanızdan yararlanabilirsiniz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, ambulans hizmetlerinden de yararlanabilmenizi sağlar. Ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gereken tüm tetkikler, yoğun bakım süreçleri, kemoterapi, radyoterapi gibi masraflarınızı limitsiz olarak poliçeye ekler. Aynı zamanda kullanılan tıbbı malzemeler, evde bakım hizmetleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon masrafları, limitli bir biçimde poliçeye eklenmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Düşük primlerle de sahip olabileceğiniz tamamlayıcı sağlık sigortasını satın almanızın ilk koşulu SGK kapsamında bulunmanızdır. Bu sigorta türünden faydalanmak için belirlenen üst yaş sınırı genel olarak da 55 ila 65 yaş arasıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının temel iki teminatı bulunmaktadır. Yatarak ve ayakta tedavi teminatları olmak üzere farklı iki teminatla karşılaşırsınız. Bu noktada yatak tedavinin yanı sıra ayakta tedavi ile yatarak tedavi beraber olarak özel tercihler de oluşturulması mümkündür. Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanırken tam olarak ne gibi imkânlardan faydalanabileceğinizi öğrenmeniz de bu aşamada büyük bir önem arz eder.

Özel sağlık sigortasına kıyasla daha ekonomik bir tür olan Tamamlayıcı Sağlık sigortası, anlaşmalı doktorlar için de güvence imkânı sunar. Yani aslında bütçenizi koruyan, sizleri son dakika sürprizlerinden koruyan bir sigorta türüdür. Düşük primler üzerinden faydalanılan bu sigorta türünün üç yıl boyunca kesintisiz bir şekilde kullanılması, ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazanmanızı sağlar. Bu kişinin sağlık sigortası açısından önemli bir garanti olarak değerlendirilmektedir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olan bireyin aile üyelerinin de poliçeye dâhil olmasıyla birlikte, aile üyelerinin her biri için %10 oranına varan aile indirimi imkânı da bulunmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, gebelik planı olan kadınlar için avantajlı konumdadır. Kişinin gebelik hali başlamadan öncesinde doğum teminatı eklenmesi mümkündür. Bu sayede hamilelikle ilgili olan her türlü muayene, rutin tetkikler ve doğuma bağlı yatış işlemleri poliçeye dâhil edilmesi mümkündür. Bu sayede doğum teminatı kapsamında kişinin gebelik ve doğum süreçleriyle ilgili hastane giderlerinin karşılanması sağlanmaktadır.

 

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında ayakta tedavi teminatı bulunmaktadır. Sağlık poliçeleri içerisinde yer alan ayakta tedavi teminatı, sigortalı kişinin yirmi dört saat aşmayan sağlık hizmetlerinde kullandıkları teminat türü olarak bilinir. Yirmi dört saati aşan durumlar, yatak tedavi teminatı kapsamına girmektedir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçesi içerisinde sigorta şirketlerine bağlı olarak ayakta tedavi limitlerinde değişiklik göstermesi mümkündür. Kişinin kendi isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun olan poliçeyi teminatını ve limitlerini bulması için bunları kendisi belirleyebilmektedir.

Sağlık sigortası kapsamında çeşitli araştırma yapan kişiler “Ayakta tedavi ne demek?” şeklinde sorular sormaktadır. Yirmi dört saati aşmayan ve hastane yatışını gerektirmeyen durumlarda kullanılan sağlık teminatı olarak tanımlanmaktadır. Sağlık sigortası türleri içerisinde doktor muayeneleri, laboratuvar tetkikleri, MR, endoskopi, röntgen ve ileri tanı yöntemlerine bağlı olan giderler ayakta tedavi teminatına bağlıdır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında ayakta tedavi teminatı olarak sigorta şirketleri tarafınca karşılanmaktadır. Sigortalı kişinin ayakta sağlık tedavi kapsamında aldıkları sağlık hizmetlerinde herhangi bir ücret ödeme yükümlülükleri yoktur. Sağlık sigortalarının ayakta tedavi teminatı limitleri dâhilinde tüm sağlık masrafları sigorta şirketleri tarafınca karşılanmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi Teminatı Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası içerisinde ayakta tedavi teminatının belirli bir limiti vardır. Yani ayakta tedavi kapsamında olan teminatlara sahip olan kişilerin, anlaşmalı olunan özel hastanelerde sağlık hizmeti almaları halinde herhangi bir ücret ödemelerine gerek kalmamaktadır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ayakta tedavi poliçesi içerisinde olanlarsa birden fazladır. Röntgen, fizik tedavi, doktor muayenesi gibi giderlerin bu listeye eklenmesi mümkündür. Liste içerisindeki sağlık hizmeti masrafları, sigorta şirketiniz tarafınca karşılanacaktır. Ayrıca Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında poliçe kapsamına ek talimatların eklenmesi mümkündür. Bu sayede poliçenin genişletilmesi söz konusudur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi Teminat Limiti Nedir?

Sağlık sigortası ürünleri arasında yer alan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası içerisinde ayakta tedavi teminat limiti vardır. Poliçe kapsamına göre poliçe limiti detaylı bir şekilde belirtilmektedir. Sizlere belirtilen limitler içerisinde sigortalı kişi veyahut kişilerin anlaşmalı oldukları hastanelerden ücretsiz şekilde yararlanması mümkündür. Sağlık sigortası poliçelerinin de yıllık olarak düzenlemelerinin yapıldığı bilinmektedir. Bir yıl içerisinde kişi belirlenen ayakta tedavi limitini aşmışsa o zaman artan tutarın sigortalı kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bundan ötürü sigorta ürünlerinden herhangi birini yaptırmadan önce poliçe limitlerinin bilinçli bir şekilde düzenlenmesi büyük bir önem arz etmektedir. Sigortalı kişinin poliçe limitlerini kendi isteklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak belirlemiş olması daha doğrudur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi Bekleme Süresi Nedir?

Sağlık sigortası türlerinde yer alan ayakta tedavi bekleme süresi, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında da bulunmaktadır. Sigorta şirketleri belirli bir süre zarfında beklenmesinin çok daha uygun olacağını düşünerek hareket etmektedir. Genel olarak incelendiği zaman da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası bekleme süresinin üç aylık bir süreden oluştuğu bilinmektedir. Bu durumun sigorta şirketlerine bağlı olarak değişiklik göstermesi de mümkündür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi Limiti Neye Göre Belirlenir?

Sağlık sigortası çeşitlerinden olan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ayakta tedavi bekleme limitinin neye göre belirlendiği merak edilen konu başlıklarından biri olarak yorumlanmaktadır. Sigortalı kişinin ayakta tedavi limiti büyük bir önem barındırmaktadır. Belirlenen limit, kişinin istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanmaktadır. Ancak poliçe içeriğinin ve limitlerin kişinin isteklerine göre değiştirilmesi söz konusudur. Bu noktada dikkat edilmesi gerekense poliçe limitlerindeki artışın poliçe primlerinin de yükselmesine neden olmasıdır. Alınacak olan hizmetlerin ve var olan fırsatların, uzman kişilerden detaylı olarak öğrenilmesi çok daha faydalıdır.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünleri içerisinde yatarak tedavi teminatı da bulunmaktadır. Kişi herhangi bir kaza geçirdiğinde, hastalık durumlarında özel hastanelerin servislerinde hizmet alabilmektedir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile sağlık sigortanızdan hemen destek almaya başlamanız mümkündür. Birçok kişi bu noktada yatarak tedavi teminatının ne olduğu ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Genel bir bilgilendirme yapmak gerekirse de yatarak tedavi teminatı, yirmi dört saatten az olmamak şartıyla hastanede yatış gerektiren durumları kapsayan teminat olarak bilinmektedir. Kişinin hastanede yatışı, yatış sırasındaki tedavi masraflarıyla beraber acil durumlardaki harcamalarını da içerisine almaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası içerisinde ameliyat, ameliyat öncesi ve sonrasındaki tetkikler, evde bakım hizmetleri, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci, tıbbı malzeme gereksinimleri, suni uzuv gibi ihtiyaçlar yer almaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Teminat Limitleri Nedir?

Sağlık sigortası ürünlerinden olan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında verilen hizmetlerin limitsiz olduğu bilinmektedir. Bu durum sigorta şirketi bazında ilerlenmektedir. Yani ambulans, ameliyat, ameliyat öncesi ve sonrası hizmetleri kapsamaktadır. Ancak kişinin evde bakım, suni uzuv, fizik tedavi gibi masrafları sigorta şirketiniz tarafından limitli bir şekilde karşılanmaktadır. Bu noktada Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından faydalanacağınız zaman sigorta şirketinizin sunduğu fırsatları detaylı olarak incelemeniz gerekmektedir. Bilirkişilerden doğru bilgilendirmeleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Kişinin hastanedeki tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından doktoru gerekli görüyorsa o zaman evde bakım hizmeti için bir sağlık personelinin görevlendirilmesi mümkündür. Bu noktada sigorta şirketinizin onayı alınmaktadır. Böylece evde bakım hizmeti sunularak tedavi sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Sigortalı olduğunuz müddetçe herhangi bir kaza ve hastalık sonucunda bir uzvunuzu kaybettiğiniz zaman protez takılmaktadır. Sunu uzuv teminatı kapsamında protezlerin bakımı ve protez takma işlemleri de sunu uzuv teminatı içerisinde alınarak değerlendirilmektedir.

Kişi kaza ya da hastalık sonucunda bir tedavi uygulanması gerektiğinde tıbbı malzeme ihtiyacı duyulabilmektedir. Yani kişiye özel olarak atel, ortopedik bot, boyunluk, bileklik ve dizlik kullanımı mümkündür. Bu seçeneklerin çoğaltılabilmesinin yanı sıra kullanılan malzemeler tıbbı malzeme teminatı olarak isimlendirilmektedir. Söz konusu malzemeler ve tedavi masrafları da sigorta şirketiniz tarafından yüzde yüz oranla karşılanmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Teminatı Nasıl Kullanılır?

Sağlık sigortalarından biri olan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası içerisinde yatarak tedavi teminatı bekleme süresinin ardından aktif hale gelir. Yani poliçe başlangıç tarihinizden itibaren geçen üç ayın sonunda aktif bir hal alır. Üç ay öncesinde yatarak tedavi olmanız halinde sigorta şirketiniz hiçbir masrafınızı karşılamamaktadır. Ancak acil bir durum veyahut kaza sonucunda yararlanırsanız o zaman bekleme süresi faktörü ortadan kalkmaktadır. Aynı şekilde kişinin acile, kırmızı alandan hastaneye giriş yapması da bekleme süresini ortadan kaldırır. Bu gibi durumlarda sigorta şirketiniz masraflarınızın tamamını karşılamaktadır.

Yatarak tedavi teminatı kapsamında dikkat etmeniz gereken noktalar da bulunmaktadır. Bunlardan biri de planlı bir ameliyat olmanız gerektiğinde, hastaneye yatmadan en az üç gün öncesinde sigorta şirketinize hasar talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Sigorta şirketinizin bu duruma provizyon onayı vermesi beklenir. Beklediğiniz onayın gerçekleşmesi halinde herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan ameliyatınızı olmanız mümkündür. Kişilerin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçeleri içerisine tek başına yatarak tedavi teminatını eklemesinde herhangi bir sakınca yoktur. Aynı zamanda dilerseniz yatarak tedavi teminatının yanı sıra ayakta tedavi teminatını da poliçeniz içerisine ekletmeniz mümkündür. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası burun ameliyatını karşılar mı gibi sorular için de uzmanlardan detaylı bilgi almanız faydalı olacaktır. Çünkü bu noktalar, sigorta şirketinize göre değişiklik gösterecektir.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında bekleme süresi, kişinin hayati tehlikesi bulunan bazı hastalıkların haricinde genel olarak üç ay olarak sürmektedir. Sigorta şirketi tarafında sunulan tamamlayıcı sağlık sigortası ürününde yatarak tedavi için sigortalı kişilerin sigorta sözleşmelerinde belirttiği süreyi beklemeleri gerekir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında ayakta tedavi için bekleme süresi ve yatarak tedavi için bekleme suresi üç yıl olarak bilinir. Sigorta şirketleri tarafınca belirlenmiş olan bekleme sürelerinin genel olarak üç ay olarak belirlendiği bilinse de bu sürenin bir ay olarak belirtilmesi mümkündür.

Bazı sigorta şirketleri, uygun gördükleri haller için bekleme süresi vermeyebilir. Yani böyle bir durum içerisinde bekleme süresine gerek kalmaması mümkündür. Acil ameliyat olması gereken kişiler için bu büyük bir avantajdır. Kişinin acilen ameliyat olması gerekmiyorsa, hayatı riski yoksa o zaman Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ameliyat bekleme süreci mevcuttur. Bekleme süresi olmayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçeleri düzenlenmesi de mümkündür. Sigorta şirketlerinin bu şekilde poliçe düzenlemeleri de söz konusudur. Ancak bu durum, sigortalı olan kişinin mevcut durumuna göre değişkenlik gösterir. Yani konuyla ilgili detaylı bilgilendirmelerin de sigorta acentelerinden alınması büyük bir önem arz etmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Bekleme Süresinin Amacı Nedir?

Sağlık sigortası türlerinden olan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünlerini araştırdığınız zaman “bekleme süresi” diye bir kavramla karşılaşırsınız. Sigorta şirketleri, sağlık poliçesi düzenlemek isteyen kişilerin sağlık durumlarına ilişkin bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar kapsamında sigorta şirketleri, sigortalı kişilerin önceden belirttikleri hastalıklar, daha önceden aldıkları tedavileri ve varsa kalıtsal hastalıklarını öğrenmektedir. Sigortalı kişilerin sigorta geçmişleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler de alınmaktadır.

Tüm bu bilgileri alan sigorta şirketleri, sigortalı kişilerde, belirtileri hemen ortaya çıkmayan hastalıklara ilişkin bir bekleme süresi vermektedir. Bu süreyi gerekli bir süreç olarak değerlendirirler. Sigortalı kişinin mevcut hastalığının takibinin yapılması açısından da bekleme süresinin büyük bir öneminin olduğu bilinmektedir. Böylece sigorta şirketi aslında sigortalı kişinin bir sonraki sağlık poliçesinde herhangi bir hastalığın teminat altına alınıp alınmayacağının kararını vermektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Bekleme Süresi Hangi Hastalıklar İçin Geçerlidir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının bekleme süresinin geçerli olduğu bazı hastalıklar bulunmaktadır. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek hangi hastalıkların Tamamlayıcı Sağlık Sigortası bekleme süresi kapsamına girdiğini öğrenebilirsiniz.

 • Diz cerrahisi, endoskopik cerrahi işlemler,
 • Omurga tedavisi, bel, boyun fıtığı ve omur cerrahisi,
 • Yumurtalık, meme, rahim ve varis hastalıkları,
 • Troit, glokom hastalıkları,
 • Safra kesesi hastalıkları,
 • Katarak ameliyatı,
 • Prostat,
 • Üriner sistem taşı, böbrek hastalıkları,
 • Kalp hastalıkları ve kanser,
 • Organ nakli,
 • Transplantasyon işlemleri Tamamlayıcı Sağlık Sigortası bekleme süresine dâhildir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Bekleme Suresi

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için doğum sigortalarının olması büyük bir önem arz etmektedir. Ailelerin istekleri halinde doğum masraflarının haricinde annenin gebelik sürecindeki masrafların da teminat kapsamına alınması mümkündür. Ek teminat seçeneklerinden faydalanarak doğum sigortası paketlerinin genişletilmesi söz konusudur. Muayene işlemleri, doğum masrafları ve tahlil gibi sağlık masraflarının tümü bu şekilde garanti altına alınmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında doğum sigortası için de bir bekleme süresi sunulmaktadır. Bu durum özel sağlık sigortası için de geçerlidir. Sağlık sigortası türleri içerisinde bekleme süresinin dikkate alınması faydalıdır. Sigortalı kişinin sigorta poliçelerini zamanında yaptırması da doğum masraflarının poliçe kapsamına alınması anlamına gelmektedir. Böylece hem annenin hem de bebeğin garanti altına alınması sağlanmaktadır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için doğum bekleme süresi beş ila on iki ay aralığındadır. Sigorta şirketlerinin gerekli gördüğü süreç bu aralık içerisindedir. Ancak bu durum sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

 

İnsanın yaşamında ne zaman ne gibi durumlarla karşı karşıya kalacağını kestirmek mümkün değil. Yani insanın yaşayacağı hastalık türevi hallerin önceden bilinmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bu durumların yanı sıra aileye katılacak olan bir bebek sürprizi de olması muhtemel. Olumlu veyahut olumsuz gelişmeler fark etmeksizin, her halde de sağlık sigortasının olması oldukça büyük bir avantaj. Özellikle sağlık sigortası kapsamında maddi yükümlülüklerin hafiflemesine destek olduğu biliniyor. Elbette bu aşamada herhangi bir hayal kırıklığının yaşanmaması adına muhakkak sağlık sigortalarının yaptırılmış olması gerekmektedir. Elbette sağlık sigortasının yanı sıra sigorta kapsamında kalan hususlara da göz atılması önemlidir. Tamamlayıcı sağlık sigortası dışında kalan haller ile ilgili detaylara göz atmanız bu yüzden gerekli bir noktadır.

Sağlık Sigortası Neleri Karşılamaz?

Genel olarak incelendiği zaman sağlık sigortalarının özel ve tamamlayıcı sağlık sigortaları olarak iki farklı seçeneğe ayrıldığı bilinmektedir. Bu iki sigorta türü içerisinde de hem kapsam içerisinde hem de kapsam dışında olan alanlar bulunmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar ortaklaştıkları hallerin de mevcut olduğudur. Bu yüzden de sağlık sigortalarının kapsamında kalan hallerin, hastalıkların bilinmesi gerekmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsam dışında halan hastalık ve halleri de yazımız içerisinde sıraladık.

 • Poliçe öncesinde var olan hastalıklar,
 • Doğuştan, geçmişten gelen hastalıklar,
 • Anlaşmalı olmayan hastanelerde gerçekleştirilmiş olunan harcamalar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca karşılanmayan harcamalar,
 • Estetik Operasyonlar. (Bazı poliçeler içerisinde estetik operasyonların da dâhil edilmesi mümkündür. Bu noktada daha detaylı bilgi alınmış olması faydalı olacaktır.)
 • Kişinin intihar girişiminde bulunması ve intihar girişimine bağlı olan tedavi masrafları,
 • İş Sağlığı ve Güvenliği gibi özel kanunlarca sınırlanan konularda çalışanların sağlık masrafları Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tarafından karşılanmamaktadır.

Yukarıdaki listede yer verilen maddelerin bazı genel sınırlamaları bulunmaktadır. Fakat bazı sigorta şirketlerinin bazıları, teminat dışında kalan halleri de sayabilmektedir. Yani poliçe için imza atmadan önce bulunan huşular ve kapsam dışında kalan noktalara dikkat edilmesi mümkündür. Genel olarak yorumlamak gerekirse de teminat dışında kalan haller için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası bünyesinde de bazı kısıtlamaların olması mümkündür. Bu noktaları detaylı olarak incelemek alacağınız hizmetten çok daha fazla memnun olmanızı sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Karşılamaz?

SGK kişilerinin, özel hastanelerde alacakları hizmet karşısında herhangi bir fark ödemesini engelleyen sağlık sigortası çeşidi, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası olarak bilinmektedir. TSS şeklinde kısaltması yapılan tamamlayıcı sağlık sigortası, birden fazla teminat barındırmaktadır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası bünyesinde fizik tedavi işlemleri, laboratuvar tetkikleri, tomografi, kemoterapi, ameliyat ücretleri gibi pek çok teminatın olduğu bilinmektedir. Ancak TSS kapsamı dışında kalan durumlar da bulunmaktadır.

 • Psikolojik destek alınması,
 • Diyetisyen hizmetleri,
 • Check-up,
 • İlaç masrafları,
 • Diş bakımı,
 • Doğum hizmetleri,
 • Gözlük veyahut lens,
 • Ambulans Hizmetleri,
 • Tüp bebek tedavileri kapsam dışında kalan hallerdir.

Ancak maddeleme yapılarak sıralanan bu hususların belirli teminatlarla güvence altına alınması söz konusudur. Yani doğum hizmetleri, diyetisyen ve diş bakımı gibi konular adı altında ek teminatların yapılması mümkündür. Bu sayede talep edilen tedavi süreçlerinin TSS dışında kalmasının önüne geçilmiş olur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) Geçmiş Hastalıkları Kapsar mı?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, geçmiş hastalıkları kapsamının dışında tutmaktadır. Buna karşılık bazı sigorta şirketlerinin bu konudaki avantajlı özellikleri bulunmaktadır. Kişinin mevcutta olan hastalıklarıyla ilgili durumun poliçe kapsamına alınması mümkündür. TSS yaptırırken geçmişten gelen herhangi bir hastalığınız varsa o zaman teklif detaylarını bir kere daha incelemelisiniz. Hastalığınızın teminat dışında kalmaması için bu oldukça faydalı bir adım olacaktır.

Diğer Sigorta Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın

Sorularınız mı var?
Bize Ulaşın

Uzman Kadromuz Her Sorunuz ve Sorununuzla İlgilenmek İçin Sizi Bekliyor

Müşteri Destek Hattı

+90 850 305 37 75
+09 850 305 55 62

Müşteri Destek Maili

bilgi@kamusaglik.net

Merkez Ofis

Kızılırmak Mh. Dumlupınar Cd. No: 9A/202 Kat:6
YDA Center Söğütözü Çankaya/ANKARA

Eskişehir Ofis

Akarbaşı Mah. M.Kemal Atatürk Cad. no:49/A
Vişnelik / ESKİŞEHİR