Dropdown Menu

Yabancı Sağlık Sigortası

Diğer Sorularınız İçin

Uzmanlarımıza Ulaşın

Bireysel Emeklilik Sigortası Nedir?

Evcil hayvan sigortası, sahiplerinin evcil hayvanlarının sağlık masraflarını karşılamak için aldıkları bir tür sigortadır. Bu sigorta, kediniz veya köpeğiniz gibi evcil hayvanınızın sağlık sorunları, hastalıkları, yaralanmaları veya diğer tıbbi durumları için ödeme yapar.

Nelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarı
Oranı
Müşteri
Memnuniyeti

Bireysel Emeklilik Ne İşe Yarar?

Bireysel emeklilik yani BES, emeklilik sürecini rahat bir şekilde geçirmek isteyenlerin birikim yapmalarını sağlar. Aynı zamanda devlet katkısı ile desteklenen bir özel emeklilik sistemidir. BES sistemine katılım sağlayan kişilerin ödemelerini aylık, üç aylık ve altı aylık olacak şekilde yapmaları gerekir. Bu sayede birikim yapabilirler. Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde düzenli ödemelerle birikimlerinizi değer kaybetme durumundan korursunuz. Aynı zamanda birikimleriniz yatırım fonlarına göre şekillenmiş olur.

BES ile emekli olmaya hak kazandığınız zaman ödemelerin nasıl alınacağına katılımcılar karar vermiş olur. Ödemelerinizi tek seferde değil aylık, üç aylık ve altı aylık olarak düzenli şekilde yapmış olursunuz. Bunlara ek olarak ödemelerinizin bir kısmını toplu olarak yapabilirsiniz. Bu da maaşınızı düzenli olarak alabilmeniz anlamına gelir.

Bireysel emeklilik sistemine katılabilmek için öncelikli olarak on sekiz yaşını doldurmuş olmanız gerekiyordu. Ancak şimdi BES katılımı için size bir yaş sınırı konulmuyor. BES katılımından yararlanmak için yaş sınırına gerek kalmıyor. Yasal temsilciler sayesinde artık yetişkin olmayan kişiler de bu imkândan yararlanabiliyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak istediğiniz zaman pek çok avantajla karşı karşıya gelmiş olursunuz. Sisteme giriş yaptığınız zaman yalnızca birikim yapmış kabul edilmezsiniz. Ek olarak devlet katkısından yararlanırsınız. Bu da yatırım yapıyor olmanız anlamına gelir. Çokça sorulan sorular içerisinde de bireysel emeklilik ne işe yarar sorusu sorulmaktadır. Bireysel Emeklilik Sisteminin avantajlarının neler olduğu merak edilmektedir.

Sorulan sorulara cevap vermek gerekirse de bireysel emeklilik sistemi sayesinde devlet katkı sağlamaktadır. Devlet katkıları sayesinde bireysel emeklilik sistemine yatırdığınız paranın yüzde otuzu oranında katkı payı alırsınız. Bu da birikiminize birikim katıldığı anlamına gelmektedir. BES ile beraber ayda iki yüz lira kadar yatırım yapıyorsanız o zaman yılsonunda devlet katkısıyla 3 bin 120 lira sahibi olmuş olursunuz.

BES ile beraber yatırım yaptığınız zaman birikim sağlamak için bir avantaj elde edersiniz. Çünkü bu sistem size yatırım disiplini sahibi olmanız konusunda yardımcı olur. BES ile beraber katılım sağladığınız zaman ekstra ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Aylık gelirinizin belirli bir miktarını katılım payı olarak hesabınıza aktarılmaktadır.

Hayatınızın her döneminde finansal olarak aynı durumda olmayabilirsiniz. Yani bazı zamanlarda birikime ara vermek isteyebilirsiniz. Bu gibi zamanlarda yatırım yapmak sizin için öncelik olmayabilir. Yaşadığınız sürecin daha dengeli olmasını istiyorsanız bu zamana kadar yatırım yapmayabilirsiniz. Ayrıca yatırdığınız katkı payının yapılandırılması da mümkün olabilir.

Emekli olmadan önce BES için para yatırdığınız zaman elde edilen katkı payı emeklilik zamanında bir ek gelir olarak geçer. Bu sayede emekli olmadan önce sahip olduğunuz yaşam standartlarını emeklilik yılları için de koruma altına almış olursunuz. Diğer yandan alacak olduğunuz BES ödemesini dilediğiniz miktar ve zamanda yapabileceğinizi de unutmamalısınız.

Birden Fazla BES Sözleşmesi Yapılması Mümkün mü?

Bireysel Emeklilik Sistemine katılmak istediğiniz zaman pek çok soru işaretiyle karşılaşırsınız. Sorulan sorular arasında da BES sözleşmesinin yapılıp yapılmadığı olarak bilinir. Birden fazla BES sözleşmesinin yapılması da mümkün olan durumlardan biri. Hesaplarınızı birleştirmek istediğiniz zaman sözleşme yaptığınız sigorta şirketine ek talepte bulunabilirsiniz. Ayrıca birden çok BES sözleşmeniz varsa o zaman eski sözleşmenizi iptal ettirebilirsiniz. Elbette bunun için dikkat etmeniz gereken bazı detayların olduğunu da unutmamalısınız. Emeklilik tarihinde en eski tarihli olan sözleşmeniz baz alınır. Bundan ötürü eski tarihli sözleşmenizi iptal etmemelisiniz. İptal ettiğiniz zaman bu sözleşmede geçirdiğiniz zaman boşa gitmiş olacaktır.

 

Diğer Sigorta Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın

Sorularınız mı var?
Bize Ulaşın

Uzman Kadromuz Her Sorunuz ve Sorununuzla İlgilenmek İçin Sizi Bekliyor

Müşteri Destek Hattı

+90 850 305 37 75
+09 850 305 55 62

Müşteri Destek Maili

bilgi@kamusaglik.net

Merkez Ofis

Kızılırmak Mh. Dumlupınar Cd. No: 9A/202 Kat:6
YDA Center Söğütözü Çankaya/ANKARA

Eskişehir Ofis

Akarbaşı Mah. M.Kemal Atatürk Cad. no:49/A
Vişnelik / ESKİŞEHİR